دیدار پاسخ پلاسی با مدرسه شهید شیرودی

مسئولان مدرسه شهید شیرودی

هفته گذشته جهت تبادل نظر و بررسی مشکلات مدارس و موسساتی که از پاسخ پلاس استفاده می کنند به شهر تهران سفر کرده و به صورت حضوری با آنان گفتگو کردیم. یکی از مدارس موفق، مدرسه نمونه دولتی شهید شیرودی کرج بود که طبق گفته دبیران مدرسه، همه آنها سه سال است که برای تصحیح تمام آزمون های تستی خود از پاسخ پلاس استفاده می کنند. گفتند قبلا مشکلات زیادی وجود داشت که به مرور برطرف شد. در این دیدار مدیر پاسخ پلاس، مهدی غیور و همچنین محمدامین علیزاده گلستانی از اعضای تیم، با معاون آموزشی مدرسه جناب آقای علیزاده و دبیر گرامی جناب آقای سعادت به صحبت و تبادل نظر نشستند.

همه دبیران مدرسه، سه سال است که برای تصحیح تمام آزمون های تستی خود از پاسخ پلاس استفاده می کنند.

هنگامی که به دفتر مدرسه رسیدیم، در همان لحظه معاون مدرسه مشغول چاپ پاسخنامه پاسخ پلاس بود. تعدادی از معلمان که از قبل در جریان حضور ما نبودند، هنگامی که متوجه شدند از تیم پاسخ پلاس هستیم بسیار تعجب کرده و ابراز خوشنودی کردند. با ورود ما به کلاس ۳۰۳ برای شروع جلسه، دانش آموزان ابراز خوشحالی کردند و تعجب همراه با خشم نهفته داشتند! به نظر، ما باعث افزایش سرسام آور تعداد آزمون هایشان شدیم! امیدواریم این سختی ها باعث شود در آینده افراد موفقی شوند.

آقای علیزاده، معاون مدرسه، کمد دفترش را که پر از برگه های پاسخ پلاس بود به ما نشان داد و گفت هر معملی که بخواهد آزمون بگیرد، از این برگه ها بر می دارد و همچنین دانش آموزان کاملا یاد دارند چگونه مشخصات خود را در برگه ها وارد کنند. ایشان درباره اولین باری که از پاسخ پلاس استفاده می کردند گفتند: “من از زمانی که در خوارزمی مقام آوردین استفاده می کنم. چون دیدم برنامه قوی‌ای هست، تا یک سال سرکلاس های خودم استفاده می کردم، از وقتی که معاون شدم برنامه رو در این مدرسه پخش کردم و به همه دبیران آموزش دادم تا استفاده کنند. این برنامه کار همه رو راه انداخته.”

کلاس مدرسه شهید شیرودی

 

روش جالب آقای سعادت برای تصحیح برگه

در ادامه آقای سعادت در مورد روش استفاده خود از برنامه گفتند:

اول هر سال برنامه رو به یکی از دانش آموزانم میدم و ازش میخوام تا اسم اعضای اون کلاس رو وارد کنه. سال های بعد فقط کافیه کد کلاس رو تغییر بدم، پاسخ پلاس کد دانش اموزان کلاس رو مطابق تغییر کد کلاس آپدیت میکنه. مثلا اگر کد کلاس رو از ۲۰۱ به ۳۰۱ تغییر بدم، سه رقم سمت چپ کد دانش اموزان کلاس هم از ۲۰۱ به ۳۰۱ تغییر میکنه.

دانش آموزان من میدونن که برای هر آزمون، ما اینکارو میکنیم تا نتایج رو خیلی سریع داشته باشیم:

 • اولین نفری که برگه اش رو تحویل میده، باید با پاسخ پلاس برگه بقیه رو تصحیح کنه.
 • نفر دوم، نمره هر دانش آموز رو داخل برگه امتحانی اون فرد وارد می کنه.
 • نفر سوم هم نمرات رو وارد دفتر نمره می کنه.

اینطوری آخرین نفری که برگه اش رو تحویل میده، همه برگه ها تصحیح شده و نمرات هم آماده است?؛ در نتیجه همون لحظه برگه های تصحیح شده رو با خودم از کلاس بیرون می برم و به بچه ها میدم و همه از نمرات خودشون باخبر میشن!?”

آخرین نفری که برگه اش رو تحویل میده، همه برگه ها تصحیح شده و نمرات هم آماده است!

میدونین، یکی از مشکلاتی که در آموزش کلاسی وجود داره اینه که دانش آموزان باید تا جلسه بعد صبر کنن تا نمرات آزمون های تستی کلاسیشون رو بفهمن و معمولا با دو هفته تاخیر متوجه اشکالاتشون میشن و این باعث میشه رفع اشکالشون خوب انجام نشه.

دانش آموزان، بدون پاسخ پلاس، دو هفته بعد متوجه اشکالاتشون میشن!

آقای سعادت ادامه دادند:

یکی از کار های خوبی که من میکنم این هست که همیشه ده سوال اول راجع به گرامر، ده سوال دوم راجع به لغات و… میدهم، اینطوری وقتی پدر یا مادر دانش آموز میاد، با یک نگاه به عکس خروجی پاسخ پلاس به اون ها میگم که فرزند شما چند غلط در کدوم مبحث داشته و نقاط ضعف و قوتش در کدوم بخش ها هست.

درمورد گزارش های برنامه هم پرسیدیم و گفتند:

گزارش تعداد درست و غلط و نزده هر سوال بسیار عالی هست، مشخصه دانش اموزان در کدوم سوالات قوی تر یا ضعیف تر عمل میکنن، و بهتر میشه به رفع اشکال پرداخت.

 

هر دو عزیز در پاسخ به سوال ما درباره اشتباه تصحیح کردن برنامه (مثلا خالی تشخیص دادن گزینه پر و بالعکس یا محاسبه اشتباه نمرات) گفتند در این چند سال حتی یک مورد هم مشاهده نکردند که برای ما باعث خوشحالی بود.?

در نهایت ایرادی که گرفتند مربوط به حساسیت زیاد برنامه به علامت های کنار پاسخبرگ ها بود که اگر به هر دلیلی مخدوش شوند، دیگر برگه ها خوانده نمی شوند، ما تلاشمان را برای بهتر کردن این مورد در نسخه های آینده می کنیم. همچنین گفتند به تصحیح چند درسی و نمرات مجزا برای هر درس نیاز دارند که این مورد هم در دست انجام هست ?

پس از اتمام جلسه، ناهار را مهمان آن ها بودیم. از پذیرایی خوب و استقبال گرم این مدرسه بی نهایت سپاسگذاریم.?

زهرا مظلوم

خراسان رضوی, مشهد
دانشجوی مهندسی نرم افزار

آخرین نوشته های زهرا مظلوم (نمایش همه )

3 نظر برای “دیدار پاسخ پلاسی با مدرسه شهید شیرودی”

 1. سلام
  دانش اموز این مدرسه هستم
  به نظرم اگ ازمون ازمایشی ثبت نام کردید و به فکر کنکورتون هستید این مدرسه هیچ کمکی به تقویت تست شما نمیکند به طوری ک حتی یکی از عوامل مدرسه تو کلاسمون گفت معلم هیچ وظیفه ای در قبال تستی کار کردن با شما ندارد
  امیدوارم مطالبم مفید بوده باشه

  1. ممنونم بابت نظرتون
   پیشنهادم اینه که نامه یا ایمیلی شامل اشتباهات احتمالی عوامل مورد نظر (با ذکر نام شخص و شرح واقعه) و همچنین راهکار پیشنهادی خودتون اماده کنین و به دست مدیر و سایر عوامل مجموعه برسونین، تا مسئله قابل پیگیری و قابل حل بشه.
   اگر هم عوامل مدرسه نظری دارن میتونن بگن، منتشر می کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code